Z wyrobów pirotechnicznych na własny użytek można korzystać przez dwa dni w roku. Jest to 31. grudnia (Sylwester) oraz 1. stycznia (Nowy Rok). Wyroby pirotechniczne, takie jak petardy czy race popularne na zabawach sylwestrowych, muszą być dopuszczone do obiegu. Nie należy zaopatrywać się w materiały dostępne na miejskich targach i stoiskach oraz zachowywać ostrożność podczas korzystania z nich.
Ustawy, które stanowią o sposobach wykorzystania materiałów pirotechnicznych
Szczegółowe rozporządzenia określające warunki korzystania z materiałów pirotechnicznych to m.in. ustawa o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią oraz amunicją, ustawa o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego, rozporządzenie w sprawie ochrony przeciwpożarowej. Pewne adnotacje znajdują się także w kodeksie wykroczeń i są związane z zakłócaniem spokoju, porządku publicznego i spoczynku nocnego (zapis w art. 51).
Kodeks wykroczeń koncentruje się na karaniu za nieostrożne obchodzenie się z materiałami pirotechnicznymi oraz sprzedaż materiałów nieposiadających odpowiednich oznaczeń czy zatajających termin ważności. W zależności od rodzaju i konsekwencji wykroczenia, kara może opierać się na naganie, grzywnie, areszcie lub pozbawieniu wolności. Najczęstszą karą, która dotyka prywatne osoby nieostrożnie lub nieodpowiednio korzystające z petard, jest mandat w wysokości 500 zł.
Regulacje dotyczące działalności gospodarczej i organizacji imprez
Podobne przepisy związane z wykorzystywaniem fajerwerków dotyczą prowadzenia działalności gospodarczej opartej na sprzedaży materiałów pirotechnicznych oraz organizatorów różnego rodzaju zgromadzeń czy imprez masowych. W ich wypadku dodatkową zgodę na korzystanie z nich musi wydać odpowiedni organ administracji publicznej. Zazwyczaj jest to Prezydent Miasta lub Władze Gminy oraz Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.