As Fajerwerki - fajerwerki.shop
DO KOŃCA WAKACJI RABAT 15% NA WYRZUTNIE, FONTANNY I PETARDY! | Darmowa wysyłka w e-sklepie dla wszystkich zamówień powyżej 300PLN | NIE WYSYŁAMY FAJERWERKÓW ZA GRANICĘ
DO KOŃCA WAKACJI RABAT 15% NA WYRZUTNIE, FONTANNY I PETARDY! | Darmowa wysyłka w e-sklepie dla wszystkich zamówień powyżej 300PLN | NIE WYSYŁAMY FAJERWERKÓW ZA GRANICĘ

Od czego zależy kolor sztucznych ogni?

Pokazy pirotechniczne z użyciem sztucznych ogni uświetniają wiele okazji. Chętnie wykorzystywane są zarówno podczas świętowania rodzinnych uroczystości, takich jak rocznice, wesela czy urodziny, jak i przy większych wydarzeniach sportowych, pokazach oraz koncertach. Fajerwerki różnią się jednak między sobą efektem świetlnym, jaki tworzą na niebie – jego kształtem oraz odcieniem. Sprawdźmy, od czego zależy kolor sztucznych ogni!

Jak zbudowane są sztuczne ognie?

Sztuczne ognie to przede wszystkim odpowiednio przygotowana mieszanka materiałów wybuchowych zamknięta w tekturowym opakowaniu. Większość artykułów pirotechnicznych ma także dość długi lont, który po odpaleniu zapewnia dostateczną ilość czasu, aby można było się odsunąć od petardy na bezpieczną odległość, zanim ona wybuchnie.

Podstawowym materiałem wybuchowym odpowiadającym za samą eksplozję jest proch czarny. Najczęściej jest on jednak wzbogacany różnymi innymi substancjami, które mają wpływ na efekt świetlny, jaki jest widoczny podczas wybuchu. Chemiczne dodatki odpowiadają także za głośny huk lub świst słyszalny po odpaleniu, a także dym, jaki wytwarzają np. race czy flary.

Co wpływa na kolor fajerwerków?

Jak wspomnieliśmy, na kolor fajerwerków wpływają konkretne chemiczne mieszanki dodane do prochu wraz z utleniaczem i substancją palną. Proces rozkładu soli metalu podczas spalania odpowiedzialny jest za to, że widzimy dany efekt kolorystyczny. Za poszczególne barwy sztucznych ogni odpowiedzialne są takie pierwiastki, jak:

  • aluminium (srebrny i biały),
  • bar (zielony),
  • wapń (pomarańczowy),
  • cez (niebiesko-fioletowy),
  • lit i stront (czerwony),
  • potas (różowo-fioletowy),
  • sód (żółty).

Ponadto takie dodatki jak fosfor, cynk, magnez czy antymon wykorzystywane są w celu stworzenia wielu innych fantastycznych efektów. Spośród nich warto wymienić wytwarzanie dymu, poświaty i odblaski, duże rozświetlenie wybuchu, efekt migotania czy stabilizacja rozbłysku.

SZYBKA DOSTAWA
Zamawiasz, płacisz, wysyłamy, odbierasz. Cały proces nie przekracza 48h.
BEZPIECZNE PŁATNOŚCI
U nas możesz zapłacić przelewem, kartą, gotówką lub Paypalem. Wybierz dogodny sposób płatności.
BEZPIECZNE ZAKUPY
Wszystkie nasze produkty posiadają wymagane certyfikaty i atesty.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z naszymi produktami i promocjami.

[mailpoet_form id="1"]