As Fajerwerki - fajerwerki.shop
DO KOŃCA PAŹDZIERNIKA RABAT 15% NA WYRZUTNIE, FONTANNY I PETARDY! | Darmowa wysyłka w e-sklepie dla wszystkich zamówień powyżej 300PLN | NIE WYSYŁAMY FAJERWERKÓW ZA GRANICĘ
DO KOŃCA PAŹDZIERNIKA RABAT 15% NA WYRZUTNIE, FONTANNY I PETARDY! | Darmowa wysyłka w e-sklepie dla wszystkich zamówień powyżej 300PLN | NIE WYSYŁAMY FAJERWERKÓW ZA GRANICĘ

Fajerwerki a środowisko naturalne

Pokazy sztucznych ogni to tradycyjny element różnorodnych imprez, ważnych wydarzeń i oczywiście hucznie obchodzonego wieczoru sylwestrowego. Chociaż fajerwerki są używane wyłącznie podczas wyjątkowych okazji, to jednak warto zastanowić się, jaki jest ich wpływ nie tylko na zdrowie i zwierzęta, ale i środowisko naturalne.

Czy fajerwerki wykazują negatywny wpływ na środowisko naturalne?

Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że pokazy fajerwerków zawsze powinny być przeprowadzane z udziałem osób posiadających niezbędne umiejętności oraz z zastosowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa.

A co ze środowiskiem naturalnym? Materiały pirotechniczne zawierają różnorodne środki chemiczne, dzięki którym zawdzięczamy charakterystyczny efekt wizualno-dźwiękowy. Po wystrzale przenikają do atmosfery. Ich wpływ na środowisko naturalne zależy jednak nie tylko od ilości sztucznych ogni wystrzelonych w określonym czasie, ale również od panujących warunków atmosferycznych, takich jak wiatr, temperatura czy opady.

Warto również dodać, że tradycyjne fajerwerki używane jeszcze kilka lat temu różnią się od sztucznych ogni dostępnych obecnie. Współcześnie coraz większą uwagę przykłada się do kwestii ekologii praktycznie w każdej dziedzinie, co dotyczy również branży pirotechnicznej.

Ekologiczne sztuczne ognie

Coraz częściej wśród fajerwerków znajdujemy te, które zawierają więcej związków azotu, który jest naturalnie obecny w powietrzu. Podczas “wybuchu” fajerwerków wykorzystywana jest większym stopniu energia cieplna, aniżeli procesy spalania. Dzięki temu imprezy ze sztucznymi ogniami mogłyby odbywać się bez obaw o nadmierne niszczenie środowiska.

Zarówno w polskim prawie, jak i bardzo rygorystycznym prawie Unii Europejskiej, obowiązują normy, które każdy produkt musi spełnić. Dlatego kupujący powinni wybierać wyłącznie fajerwerki z pewnych źródeł. Każdy tego rodzaju produkt musi spełniać wygórowane normy CE. Certyfikat CE świadczy o tym, że wyrób przeszedł nie tylko badania wydawanego hałasu, ale również substancji, z których się składa. Jego użycie musi być w 100% bezpieczne. Gdyby zatem taki produkt emitował jakiekolwiek szkodliwe dla środowiska substancje czy związki trujące, zwyczajnie nie przeszedłby testów i nie otrzymał certyfikatu CE.

Odpowiedzialne i bezpieczne pokazy sztucznych ogni

Przy okazji imprez, w trakcie których stosuje się fajerwerki, mówi się wiele o zdrowiu i bezpieczeństwie zwierząt, zarówno tych towarzyszących człowiekowi, jak i dzikich. Hałas wynikający z nagłego wybuchu nie tylko je niepokoi, ale czasem pod jego wpływem decydują się na ucieczkę. Dlatego bardzo ważne jest, aby podczas planowania imprez z zastosowaniem sztucznych ogni wziąć pod uwagę również bezpieczeństwo i spokój naszych pupili.

Warto również pamiętać o tym, że nie tylko zwierzęta odczuwają działanie fajerwerków. Planując pokazy fajerwerków, szczególnie podczas imprez masowych, należy zadbać o bezpieczeństwo ludzi, w tym przede wszystkim małych dzieci, które mogą być narażone na uszczerbek słuchu związany z bliskim wybuchem petardy.

Jeśli będziemy odpowiedzialni i zastosujemy się do wszystkich zasad bezpieczeństwa, z całą pewnością każdy pokaz fajerwerków dostarczy nam przede wszystkim dużo radości i niezapomnianych wrażeń.

Od lat oprócz petard, baterii rurowych oraz rakiet, dostępne są również wyroby, które praktycznie nie emitują hałasów. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które lubią podziwiać efektowne sztuczne ognie, a jednocześnie chcą uniknąć zbyt głośnych dźwięków towarzyszących wystrzałom. Przykładami tego typu produktów są m.in. fontanny, dymy, stroboskopy, , bączki, motylki. W tym roku wielu producentów specjalnie dla takich osób stworzyło nawet serię wyrzutni, które nie emitują dźwięku.

Ile hałasu generują fajerwerki?

Chociaż wiele negatywnych opinii wynika z powodu głośnych dźwięków towarzyszących wystrzałowi fajerwerków, to jednak w praktyce każdego dnia jesteśmy narażeni na kontakt z hałasami o znacznie większym natężeniu decybeli. Podczas profesjonalnego pokazu fajerwerków poziom wytwarzanych dźwięków utrzymuje się w granicach 72-74 dB. Natężenie dźwięków o podobnej skali (ok. 70-80 dB) towarzyszy nam również podczas pobytu w głośnej restauracji, słuchania muzyki w pomieszczeniach czy odgłosów trąbienia w trakcie koncertów. Dla porównania, jadąca ciężarówka wytwarza hałas na poziomie 90-95 dB, jadący pociąg to ok. 100 dB, a silnik odrzutowy samolotu generuje dźwięk o wartości 130-140 dB. Zatem w naszym codziennym życiu możemy być narażeni na wiele innych czynników, które są o wiele „drastyczniejsze” dla naszego słuchu niż pokazy fajerwerków.

SZYBKA DOSTAWA
Zamawiasz, płacisz, wysyłamy, odbierasz. Cały proces nie przekracza 48h.
BEZPIECZNE PŁATNOŚCI
U nas możesz zapłacić przelewem, kartą, gotówką lub Paypalem. Wybierz dogodny sposób płatności.
BEZPIECZNE ZAKUPY
Wszystkie nasze produkty posiadają wymagane certyfikaty i atesty.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z naszymi produktami i promocjami.

[mailpoet_form id="1"]