As Fajerwerki - fajerwerki.shop
DO KOŃCA KWIETNIA RABAT 15% NA WYRZUTNIE, FONTANNY I PETARDY! | Darmowa wysyłka w e-sklepie dla wszystkich zamówień powyżej 300PLN | NIE WYSYŁAMY FAJERWERKÓW ZA GRANICĘ
DO KOŃCA KWIETNIA RABAT 15% NA WYRZUTNIE, FONTANNY I PETARDY! | Darmowa wysyłka w e-sklepie dla wszystkich zamówień powyżej 300PLN | NIE WYSYŁAMY FAJERWERKÓW ZA GRANICĘ

Czym są tzw. strzelające diabełki?

Strzelające diabełki nazywane też duszkami, cebulkami lub snapersami są znanym i lubianym rodzajem niewielkiego wyrobu pirotechnicznego. Te malutkie petardy cieszą się niesłabnącą popularnością od połowy XX wieku, bawiąc zarówno małych, jak i dużych miłośników fajerwerków. Chińczycy nie wyobrażają sobie bez nich obchodów Nowego Roku. W dzisiejszym wpisie wyjaśnimy, czym tak naprawdę są, w jaki sposób działają oraz czym różnią się od kapiszonów.

Czym charakteryzują się strzelające diabełki i czym różnią się od kapiszonów?

Strzelające diabełki to wyrób pirotechniczny przeznaczony głównie dla młodszych użytkowników. Te małych rozmiarów fajerwerki strzelają, gdy rzuci się je z odpowiednią siłą o twardą powierzchnię. Sam efekt wystrzału jest bardzo podobny do tego, jaki emitują popularne niegdyś kapiszony. Jednak diabełki i kapiszony to dwa różne produkty. 

Kapiszony składają się z miedzianej albo mosiężnej miseczki, kapelusika lub dzwoneczka, którego wnętrze pokryte jest warstwą piorunianu rtęci. Można również spotkać kapiszony, które składają się ze starannie odmierzonej porcji mieszaniny inicjującej, która jest naniesiona na papierową taśmę. W takiej formie są stosowane np. w zabawkowych pistoletach. Gdy dziecko naciśnie spust, kapiszon jest zgniatany i wydaje charakterystyczny huk.

Strzelające diabełki mają zupełnie inną formę. Od kapiszonów różnią się także składem. Ich kształt przywodzi na myśl malutkie cebulki skręcone z bibułki papierosowej. Wewnątrz takiego malutkiego pakunku znajduje się odpowiednia ilość żwiru albo gruboziarnistego piasku zaimpregnowanego niewielką ilością wybuchowego piorunianu srebra. Substancja ta jest wyjątkowo czuła na tarcie, dlatego gdy tylko rzuci się diabełka na twardą powierzchnię, natychmiast wybucha, wydając przy tym głośny dźwięk. Sprzedawane są w większych opakowaniach zbiorczych, wewnątrz których znajdują się trociny. W ten sposób zabezpiecza się je przed wybuchaniem podczas transportu.

Czy strzelające diabełki są bezpieczne?

Strzelające diabełki to bezpieczny produkt. Większą część ich składu zajmuje bowiem żwir lub piasek, wybuchowy piorunian srebra to tylko niewielki dodatek. Dzięki temu przy kontakcie z twardą nawierzchnią wydają charakterystyczny trzask, który jest efektem naddźwiękowej fali uderzeniowej. Taki skład sprawia, że diabełki nie mogą wyrządzić krzywdy osobom je obsługującym. Wybuch jest na tyle słaby, że nie może nadać diabełkowi szybkości, która mogłaby spowodować obrażenia fizyczne. Dzięki temu jest to jeden z nielicznych wyrobów pirotechnicznych, którym mogą bawić się (pod nadzorem dorosłych opiekunów) nawet dzieci. Aby kupić strzelające diabełki lub ich używać, nie trzeba uzyskać specjalnego pozwolenia. Należy jednak pamiętać, iż nadają się one tylko do użytku na zewnątrz budynków. Nie wolno rzucać nimi w innych ludzi, zwierzęta ani obok nich.

SZYBKA DOSTAWA
Zamawiasz, płacisz, wysyłamy, odbierasz. Cały proces nie przekracza 48h.
BEZPIECZNE PŁATNOŚCI
U nas możesz zapłacić przelewem, kartą, gotówką lub Paypalem. Wybierz dogodny sposób płatności.
BEZPIECZNE ZAKUPY
Wszystkie nasze produkty posiadają wymagane certyfikaty i atesty.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z naszymi produktami i promocjami.

[mailpoet_form id="1"]