As Fajerwerki - fajerwerki.shop
RABATY NA BLACKFRIDAY 30%! DO KOŃCA LISTOPADA RABAT 10% NA WYRZUTNIE, FONTANNY I PETARDY! | Darmowa wysyłka w e-sklepie dla wszystkich zamówień powyżej 400PLN | NIE WYSYŁAMY FAJERWERKÓW ZA GRANICĘ
RABATY NA BLACKFRIDAY 30%! DO KOŃCA LISTOPADA RABAT 10% NA WYRZUTNIE, FONTANNY I PETARDY! | Darmowa wysyłka w e-sklepie dla wszystkich zamówień powyżej 400PLN | NIE WYSYŁAMY FAJERWERKÓW ZA GRANICĘ

Czy używanie rac na meczach jest legalne?

Oprawy meczowe to znakomity sposób na uatrakcyjnienie widowiska sportowego. Do ich przygotowania kibice często wykorzystują nie tylko flagi czy sporządzone wcześniej transparenty, ale także materiały pirotechniczne. Jednym z najchętniej używanych akcesoriów są race meczowe – świece dymne oraz flary. Niestety obowiązujące przepisy nie zawsze pozwalają na ich odpalanie. Przekonajmy się, w jakich przypadkach można korzystać z pirotechniki meczowej zgodnie z prawem.

Kiedy można korzystać z rac?

Istniejące regulacje nie zakazują wprost używania rac – ani dymnych, ani świetlnych. Można z nich korzystać na wielu uroczystościach i świętach od wesel po imprezy firmowe. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby z ich pomocą uświetnić zawody sportowe, a nawet prywatne spotkania. Warto jednak pamiętać o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego tj. ostrożnego obchodzenia się z ogniem oraz konieczności niezakłócania porządku publicznego – jeśli dojdzie do takich sytuacji, Policja może nałożyć mandat lub skierować wniosek o ukaranie do sądu.

W jakich przypadkach używanie rac jest nielegalne?

Obowiązujące przepisy wykluczają jednak używanie materiałów pirotechnicznych podczas imprez masowych. Z takimi sytuacjami mamy do czynienia wówczas, jeżeli liczba uczestników przekracza ilości ustanowione w Ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych. Dla meczu piłki nożnej odbywającego się na stadionie będzie tu obowiązywał limit 1000 osób, dotyczy on również innych sportowych wydarzeń plenerowych. Wydarzenia sportowe odbywające się w halach będą natomiast imprezami masowymi, gdy liczba miejsc wyniesie 300. Dla imprez artystyczno-rozrywkowych będzie to odpowiednio 1000 i 500 miejsc. Race nie mogą być używane także podczas zgromadzeń publicznych. Dotyczy to zarówno planowanych manifestacji, jak i zgromadzeń spontanicznych. Nielegalne używanie rac może się wiązać z ukaraniem grzywną, ograniczeniem albo pozbawieniem wolności. W przypadku meczu piłki nożnej ukarany zostanie także klub – w zależności od rodzaju rozgrywek przez PZPN lub UEFA.

SZYBKA DOSTAWA
Zamawiasz, płacisz, wysyłamy, odbierasz. Cały proces nie przekracza 48h.
BEZPIECZNE PŁATNOŚCI
U nas możesz zapłacić przelewem, kartą, gotówką lub Paypalem. Wybierz dogodny sposób płatności.
BEZPIECZNE ZAKUPY
Wszystkie nasze produkty posiadają wymagane certyfikaty i atesty.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z naszymi produktami i promocjami.

[mailpoet_form id="1"]