Race pistoletowe są szczególnie popularne wśród posiadaczy tzw. broni startowej, która jest wykorzystywana np. podczas różnego rodzaju zawodów oraz innych wydarzeń sportowych, lub sygnałowej – stosowanej w sytuacjach awaryjnych. Sztuczne ognie tego typu zapewniają spektakularny efekt pirotechniczny po odpaleniu, zarówno świetlny, jak i dźwiękowy. Czy do korzystania z rac pistoletowych potrzeba jednak specjalnych zezwoleń? Sprawdźmy!
Jak działają race pistoletowe?
Race pistoletowe mogą być używane wyłącznie z pistoletami sygnałowymi, alarmowymi lub startowymi oraz ślepą amunicją o kalibrze 6 mm. Co istotne, do tego celu potrzebujesz również specjalnej nasadki na pistolet o kalibrze 15 mm, do której wkładane są rakietki pistoletowe. Aby bezpiecznie odpalić racę, w magazynku należy umieścić ślepą amunicję hukową, a w oddzielnym miejscu – lufie pistoletu lub adapterze – umieścić racę.
Załadowana amunicja po wystrzeleniu odpala rakietkę i sprawia, że leci ona wysoko do góry, dając ciekawy efekt na niebie. Fajerwerki tego typu emitują zazwyczaj głośny huk, a do tego biały błysk lub kometę w jednym z kilku kolorów, takich jak czerwony, niebieski, zielony, złoty, srebrny czy brokatowy.
Race pistoletowe a zezwolenia
Do korzystania ze standardowych rac pistoletowych o wspomnianym powyżej kalibrze nie są wymagane żadne szczególne zezwolenia ani uprawnienia. Dzięki temu mogą być stosowane podczas wielu różnych sytuacji i okazji. Pamiętaj jednak, by zawsze wybierać sztuczne ognie opatrzone odpowiednim certyfikatem.
Ich użytkowanie natomiast powinno odbywać się wyłącznie przez osoby pełnoletnie oraz z przestrzeganiem zasad zawartych w dołączonej do nich instrukcji obsługi. Co więcej, race pistoletowe nie mogą być odpalane w przestrzeniach zamkniętych ani w pobliżu dużej ilości zabudowań czy elementów łatwopalnych. Tylko wówczas użytkowanie tego typu fajerwerków będzie w pełni bezpieczne i przyniesie oczekiwane efekty.
Inne przeznaczenia pistoletów sygnałowych
Race pistoletowe znajdują użytek przy takich sytuacjach jak:
- wezwanie pomocy s.o.s.,
- rozpoczęcie startów w konkurencjach sportowych,
- odstraszanie zwierząt (np. atakujących psów, ptaków żerujących w sadach, polach i ogrodach),
- tresura psów na odporność na huk,
- wystrzelenie fajerwerków podczas zabaw sylwestrowych.