Efektowne pokazy fajerwerków uświetniają różnorodne imprezy, typu koncerty czy festiwale, uroczystości rodzinne, eventy firmowe, a nawet kameralne spotkania w gronie przyjaciół. Hucznie witamy też każdy kolejny rok, podziwiając spektakularne widowisko na niebie.
Dla fanów kolorowych eksplozji każda okazja jest dobra, aby zachwycić się nie tylko widokiem, ale i poprzedzającym świetlisty rozbłysk hukiem. I to właśnie ten specyficzny hałas stanowi integralną część pokazów sztucznych ogni. Bez charakterystycznego odgłosu “wybuchu” fajerwerków widowisko nie byłoby tak spektakularne.
Czym właściwie jest emiter dźwięku?
Emitery dźwięku to specyficzny typ wyroby pirotechniczne zaliczane do grupy produktów hukowych. Generują spotęgowany huk imitujący odgłosy towarzyszące eksplozji. Występują w różnych rodzajach i zapewniają różne efekty dźwiękowe, dzięki czemu można je dostosować adekwatnie do potrzeb. Mogą generować znacznie mocniejszy dźwięk niż fajerwerki. Charakter i moc efektów dźwiękowych wytwarzanych przez emitery zależy od proporcji i specyfiki mieszanek pirotechnicznych, zawartych w ich składzie.
Zastosowanie emiterów dźwięku
Chociaż emitery dźwięku zaliczane są to tzw. innych wyrobów pirotechnicznych, a te z kolei najczęściej kojarzą nam się z fajerwerkami i dobrą zabawą, to jednak w tym przypadku mamy do czynienia z nieco innym zastosowaniem. Wprawdzie wśród różnorodnych emiterów znajdziemy i takie, które wykorzystywane są podczas gier i rekonstrukcji militarnych czy widowisk historycznych, które docelowo mają wymiar rozrywkowy, to jednak zdecydowana większość produktów tego rodzaju jest przeznaczona do emitowania głośnych dźwięków podczas odstraszania dzikich zwierząt czy ptaków (inne możliwości zastosowania nie są możliwe i dozwolone).
Należy dodać, że emiterami dźwięku trzeba posługiwać się umiejętnie i tylko w celach, do których są przystosowane. Ich specjalistyczne zastosowanie świetnie spełnia swoją funkcję jako tło dla historycznych scen, odgrywanych w rocznice ważnych wydarzeń czy w celu uczczenia pamięci bohaterów narodowych. Wtedy właśnie mogą być wykorzystane do kreowania efektów dźwiękowych i podkreślania wiarygodności całego przedsięwzięcia.
Na co zwracać uwagę, wybierając emiter dźwięku?
Emitery dźwięku wymagają niezwykłej ostrożności podczas użytkowania, nie powinny być wykorzystywane dla zabawy i bezcelowo, a każdorazowe ich zastosowanie musi odbywać się z zachowaniem wytycznych, zawartych w instrukcji tych produktów. Przykładowo, emitery zakwalifikowane do Klasy 1 mogą być obsługiwane przez wszystkie osoby pełnoletnie (chociaż nadal wskazane jest posiadanie odpowiednich umiejętności i restrykcyjne przestrzeganie zaleceń producenta), to już wyroby z Klasy 2 przeznaczone są do obsługi lub użytku wyłącznie przez osoby o wiedzy specjalistycznej. Należy więc zwrócić uwagę na to, do której klasy jest przyporządkowany dany produkt.
Specjalna mieszanina pirotechniczna, wchodząca w skład tych produktów, jest odpowiedzialna za fenomenalny huk – w zależności od konkretnego modelu, może on przybierać różne natężenie. Część emiterów generuje dodatkowo światło, co maksymalizuje osiągany efekt.
Zaopatrując się w emitery dźwięku, należy sprawdzić:
- poziom głośności – niektóre z nich określane są jako wyjątkowo głośne, dlatego warto być przygotowanym na obezwładniający huk,
- moc – producent zawsze zobowiązany jest do poinformowania klienta o intensywności mocy danego emitera,
- rodzaj generowanego dźwięku – może to być głośny huk, gwizd, eksplozja lub kompilacja tych dźwięków,
- instrukcję obsługi – należy precyzyjnie jej przestrzegać, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie oraz osobom z najbliższego otoczenia.