Rozmaite fajerwerki wykorzystywane są nie tylko podczas świętowania Nowego Roku czy innych ważnych okazji, ale też w innych celach. Mogą mieć one np. charakter sygnalizacyjny. Do takiej grupy wyrobów pirotechnicznych zaliczają się między innymi petardy hukowe, które emitują bardzo głośny efekt dźwiękowy po odpaleniu, dlatego są często wykorzystywane w różnych sytuacjach. Gdzie? Odpowiadamy w artykule.
Czym są petardy hukowe?
Petardy hukowe swoją popularność zawdzięczają niepowtarzalnemu efektowi dźwiękowemu, który emitują po odpaleniu. Ich wybuch do złudzenia przypomina huk granatu czy wystrzeliwanego pocisku, dlatego poza zapewnianiem rozrywki zyskały również funkcję sygnalizacyjną. Petardy hukowe zbudowane są z tekturowej tuby z lontem, w której umieszczany jest zazwyczaj czarny proch z ewentualnym dodatkiem środka nasilającego intensywność wybuchu.
To właśnie taka mieszanka sprawia, że po jej odpaleniu słychać bardzo głośny huk. Choć petardy tego typu są całkiem bezpieczne w użytkowaniu, warto zadbać o ochronę uszu i nie znajdować się blisko nich podczas wybuchu. Pamiętaj też, by wybierać wyłącznie fajerwerki opatrzone odpowiednim certyfikatem.
Gdzie wykorzystywane są petardy hukowe?
Artykuły pirotechniki sygnalizacyjnej, takie jak petardy hukowe, wykorzystywane są na wiele sposobów, np. przez twórców filmów i teledysków, a nawet reklam, którzy chcą w swoich dziełach wykorzystać tego typu efekty dźwiękowe. Ponadto są one stosowane:
- do odstraszania dzikiej zwierzyny i ptactwa,
- w grach terenowych o militarnym charakterze,
- podczas pokazów i rekonstrukcji wydarzeń historycznych.