Wyroby pirotechniczne są nieodłącznym elementem celebracji wielu świąt, ważnych wydarzeń kulturalnych i historycznych, a także prywatnych imprez organizowanych, aby uczcić urodziny, ślub czy rocznicę. Dzięki nim istota danego wydarzenia jest podkreślana, a goście mają zapewnioną świetną zabawę i ekscytujące emocje. Imprezy uświetnione pokazem fajerwerków na długo zostają w pamięci wszystkich gości.
Materiały i wyroby pirotechniczne są jedną z odmian materiałów wybuchowych, gdyż są mieszaniną różnych materiałów, które służą do wytwarzania efektów świetlnych, cieplnych, dźwiękowych, gazu, dymu albo kilku z tych efektów razem. Dochodzi do nich poprzez bezdetonacyjną i samopodtrzymującą się reakcję chemiczną. Z tego względu stworzony został podział na klasy, które umożliwiają szybką identyfikację wyrobów pirotechnicznych.
Czym są klasy wyrobów pirotechnicznych?
Wyroby pirotechniczne dzielą się na trzy główne kategorie, które są podzielone na klasy. Oto one:
1. Wyroby pirotechniczne widowiskowe
Takie wyroby są przeznaczone specjalnie do celów rozrywkowych. Dzielą się na cztery klasy:
• Klasa 1 – zaliczane są do niej wyroby o niskim stopniu zagrożenia życia i zdrowia ludzi oraz mienia i środowiska, nieistotnym poziomie hałasu, których można używać wewnątrz budynków oraz na zamkniętych obszarach,
• Klasa 2 – to wyroby o niskim stopniu zagrożenia życia i zdrowia ludzi oraz mienia i środowiska, niskim poziomie hałasu, które są przeznaczone do stosowania na zewnątrz na obszarach zamkniętych,
• Klasa 3 – to wyroby o średnim stopniu zagrożenia życia i zdrowia ludzi oraz mienia i środowiska, które generują spory hałas, dlatego można ich używać tylko na zewnątrz na dużych i otwartych przestrzeniach,
• Klasa 4 – wyroby zaliczane do klasy 4 są to wyroby pirotechniczne do zastosowań profesjonalnych, aby je nabyć i móc ich używać wymagana jest koncesja, charakteryzują się wysokim stopniem zagrożenia oraz nieszkodliwym dla ludzkiego zdrowia poziomem hałasu, mogą być obsługiwane tylko przez osoby posiadające specjalistyczną wiedzę.
2. Wyroby pirotechniczne teatralne
Teatralne wyroby pirotechniczne są przeznaczone do wykorzystania na scenach znajdujących się na świeżym powietrzu albo wewnątrz budynków, a także w produkcjach filmowych i telewizyjnych. Dzielą się na dwie klasy:
• Klasa T1 – wyroby zakwalifikowane do tej klasy charakteryzują się niskim stopniem zagrożenia życia i zdrowia ludzi oraz mienia i środowiska,
• Klasa T2 – to wyroby, które mogą być obsługiwane tylko przez osoby posiadające odpowiednią wiedzę specjalistyczną, aby móc je nabyć i ich używać trzeba mieć koncesję.
3. Pozostałe wyroby pirotechniczne
W tej grupie znajdują się wyroby pirotechniczne stosowane w takich branżach, jak np.: lotnictwo, kolejnictwo, leśnictwo, modelarstwo, rolnictwo, ratownictwo, a także produkty stworzone na potrzeby żeglugi oraz do różnych pojazdów. Dzielą się na dwie klasy:
• Klasa P1 – wyroby te charakteryzują się niskim stopniem zagrożenia życia i zdrowia ludzi oraz mienia i środowiska,
• Klasa P2 – wyroby z tej klasy mogą być obsługiwane tylko przez profesjonalistów z odpowiednią wiedzą, do ich zakupu i użycia wymagana jest koncesja.