Materiały pirotechniczne to znakomity sposób na uświetnienie organizowanej imprezy, spotkania czy wydarzenia o dowolnym charakterze. Korzysta się z nich podczas wesel, koncertów, a także zawodów sportowych albo celebrowania ważnych świąt lub rocznic. Poza tradycyjnymi fajerwerkami używa się też wielu innych akcesoriów, a jednym z bardziej popularnych są tzw. race morskie. Przekonajmy się, czym są i sprawdźmy, jakie było ich pierwotne zastosowanie.
Czym jest raca morska?
Raca morska składa się z walcowatej zamkniętej metalowej części, zawierającej spalający się materiał pirotechniczny oraz wykonanej na ogół z tworzywa sztucznego rączki, stanowiącej przedłużenie korpusu. Pozwala ona na wygodne trzymanie racy w dłoni bez ryzyka oparzenia. Odpala się ją zwykle przez wyciągnięcie zawleczki. W zależności od konstrukcji może mieć postać znajdującego się pod górną pokrywką sznurka, który należy energicznie wyciągnąć, pociągając pod kątem 45°. Inną, rzadziej spotykaną opcją jest zastosowanie draski lub podpalanego lontu. Trzeba pamiętać, że podpalając flarę, należy kierować jej wylot ku górze z dala od znajdujących się w pobliżu osób i materiałów łatwopalnych. Płonąca raca emituje bardzo jasne światło – tradycyjnie w przypadku rac morskich jest to czerwień, choć dostępne są też race w innych kolorach. Spalaniu towarzyszy też dość gęsty dym.
Gdzie korzysta się z rac morskich?
Pierwotnie race morskie były używane wyłączenie do sygnalizowania niebezpieczeństwa na morzu. Miały one postać flar, zawierających także ładunek wynoszący je w powietrze. Nierzadko wyposażano je w spadochrony spowalniające spadanie. Opadając, nie tylko sygnalizowały, w jakim miejscu znajdują się osoby wzywające pomocy, ale także oświetlały teren. Dziś rac i flar używa się w wielu akcjach ratowniczych. Ze względu na swe walory wizualne są one jednak cenione również jako efekty specjalne przy różnego rodzaju wydarzeniach. Często korzystają z nich kibice sportowi organizujący oprawy meczowe. Popularne są też na rozmaitych eventach czy nawet spotkaniach towarzyskich.