Świece dymne to artykuły pirotechniczne, które zapewniają niezwykły efekt wizualny. Po odpaleniu wytwarzają bowiem ogromne ilości gęstego, a zazwyczaj również kolorowego dymu. Sztuczne ognie tego typu wykorzystywane są na wiele sposobów, a także występują w kilku wersjach kolorystycznych do wyboru. Jak zatem działają świece dymne oraz gdzie są najczęściej stosowane? Odpowiadamy na te pytania w artykule.
Działanie świec dymnych
Użytkowanie świecy dymnej jest bardzo proste. Aby ją odpalić, wystarczy mocno pociągnąć zawleczkę lub podpalić lont, w który jest wyposażona. Niektóre modele odpalane są również za pomocą draski. Po chwili zacznie ona emitować ogromne ilości gęstego dymu, który może przybierać jeden z kilku intensywnych kolorów, takich jak czerwony, niebieski, biały, czarny, żółty czy zielony. Ponadto świece dymne występują również w innych barwach, np.:
- bordowy,
- malinowy,
- różowy,
- błękitny,
- fioletowy,
- ciemnozielony,
- pomarańczowy,
- morski.
Co istotne, różnią się one między sobą nie tylko ze względu na barwę, ale też czas wytwarzania dymu. Niektóre artykuły mogą go emitować nawet przez kilka minut, dlatego należy pamiętać o stosowaniu ich wyłącznie w otwartych przestrzeniach! Przed użyciem warto zapoznać się także z instrukcją obsługi dołączoną do artykułu i sprawdzić, czy może on być trzymany w dłoni podczas działania.
Zastosowanie świec dymnych
Dym wytwarzany przez świece dymne wygląda bardzo pięknie, dlatego wykorzystywany jest w różnych celach. Przede wszystkim artykuły te stosowane są na różnego rodzaju pokazach pirotechnicznych, ale też koncertach, przedstawieniach, rekonstrukcjach wydarzeń historycznych czy imprezach sportowych. Chętnie używane są przez kibiców na meczach, aby dopingować swoje ulubione drużyny.
Są one wykorzystywane również na planach filmowych oraz zdjęciowych, np. podczas sesji ślubnych lub tematycznych, m.in. na Halloween i baby shower. Zapewniają bowiem fantastyczny efekt zarówno dla fotografów, jak i osób nagrywających np. teledyski. Ponadto świece dymne stanowią ważny rekwizyt podczas gier i zabaw militarnych.