As Fajerwerki - fajerwerki.shop
RABATY NA BLACKFRIDAY 30%! DO KOŃCA LISTOPADA RABAT 10% NA WYRZUTNIE, FONTANNY I PETARDY! | Darmowa wysyłka w e-sklepie dla wszystkich zamówień powyżej 400PLN | NIE WYSYŁAMY FAJERWERKÓW ZA GRANICĘ
RABATY NA BLACKFRIDAY 30%! DO KOŃCA LISTOPADA RABAT 10% NA WYRZUTNIE, FONTANNY I PETARDY! | Darmowa wysyłka w e-sklepie dla wszystkich zamówień powyżej 400PLN | NIE WYSYŁAMY FAJERWERKÓW ZA GRANICĘ

Historia fajerwerków w Polsce

Choć historia sztucznych ogni jest bardzo długa, bo pierwsze fajerwerki powstały już w starożytnych Chinach, to do Polski dotarły znacznie później. Pierwsze fajerwerki dostarczały przede wszystkim wrażeń akustycznych, gdyż zapewniały głównie efekt hukowy. Ich głośne wybuchy budziły podziw i lęk, dlatego wykorzystywano je głównie do odstraszania demonów oraz złych duchów. Efekty wizualne, z których dzisiaj są znane sztuczne ognie, dołączono do ich repertuaru dopiero w późniejszych czasach. Z dzisiejszego wpisu dowiesz się, kiedy fajerwerki stały się popularne w naszym kraju.

Pierwsze fajerwerki w Polsce

Ze źródeł historycznych wiemy, że jeden z pierwszych pokazów pirotechnicznych na terenach naszego kraju odbył się w 1566 roku. Właśnie wtedy urodził się Zygmunt III Waza i jego rodzice zdecydowali się na zorganizowanie hucznego pokazu sztucznych ogni, aby uczcić to doniosłe wydarzenie. Bardzo szybko pokazy pirotechniczne stały się popularne pośród polskiej szlachty. W XVIII wieku nie mogła się już bez nich odbyć żadna ważna impreza. Były najważniejszą atrakcją wieczoru, na którą czekali z utęsknieniem wszyscy goście. W Warszawie ogromną popularnością cieszyły się w tamtych czasach wieczorne zabawy publiczne organizowane na ulicy Foksal, podczas których odbywały się profesjonalne pokazy pirotechniczne.

Kiedy organizowano pokazy sztucznych ogni w dawnej Polsce?

Pretekstów do zorganizowania pokazów sztucznych ogni było w dawnej Polsce całkiem dużo. Największe i najbardziej imponujące pokazy odbywały się zawsze podczas świąt państwowych takich, jak: elekcje, rocznice ważnych bitew czy wygrane potyczki. Doskonałym przykładem takiego użycia fajerwerków był np. szereg uroczystości wyprawianych z okazji zwycięskiej bitwy pod Wiedniem w 1683 roku. Na kartach polskiej historii zapisał się również pokaz przygotowany na zlecenie ówczesnych władz miasta Gdańska na cześć króla Jana III Sobieskiego. W 1781 roku miał miejsce kolejny istotny pokaz sztucznych ogni zorganizowany dla uczczenia elekcji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, a w 1918 roku uświetniono fajerwerkami, które eksplodowały przez całe 3 minuty, odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Sztuczne ognie pojawiały się również w formie zwieńczenia wieczornych zabaw urządzanych przez bogatych dworzan oraz szlachtę, a także podczas celebracji różnych świąt religijnych. Fascynacja oraz podziw, jaki wzbudzały w ówczesnej Polsce fajerwerki, były na tyle silne, że szybko stały się nieodłącznym elementem wszystkich ważnych wydarzeń, wystawnych biesiad i publicznych zabaw.

SZYBKA DOSTAWA
Zamawiasz, płacisz, wysyłamy, odbierasz. Cały proces nie przekracza 48h.
BEZPIECZNE PŁATNOŚCI
U nas możesz zapłacić przelewem, kartą, gotówką lub Paypalem. Wybierz dogodny sposób płatności.
BEZPIECZNE ZAKUPY
Wszystkie nasze produkty posiadają wymagane certyfikaty i atesty.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z naszymi produktami i promocjami.

[mailpoet_form id="1"]