Ognie wrocławskie to efektowne fajerwerki stworzone specjalnie z myślą o stadionowej oprawie pirotechnicznej albo stosowaniu ich podczas rekonstrukcji historycznych, kręcenia filmów, teledysków czy materiałów promocyjnych. Znane są również pod nazwą ognie bengalskie. Podczas spalania znajdująca się w nich mieszanka prochowa wytwarza intensywne światło o różnym zabarwieniu. Reakcja ta przebiega gwałtownie, dzięki czemu kolorystyka całego pokazu jest nasycona, żywa i efektowna.
Krótka historia ogni wrocławskich
Ognie wrocławskie mają długą historię. Pochodnie bengalskie oraz specjalne kompozycje były od dawna stosowane w Europie, aby rozświetlać wnętrza oraz nadawać im oryginalny, niecodzienny wygląd. W Rosji stworzono pierwsze świece bengalskie, które wykorzystywano do oświetlania konturów obrazów, gdyż paliły się bardzo równomiernym i niezwykle jasnym płomieniem. Dzięki temu oświetlane płótna stawały się świetliste i wyraźne. Dzisiaj ognie wrocławskie są dostępne w wielu kolorach i zapewniają widzom kilkadziesiąt sekund zapierającego dech w piersiach pokazu intensywnego światła. Nic dziwnego, że są często stosowane podczas wydarzeń kulturalnych i artystycznych organizowanych na świeżym powietrzu oraz na stadionach podczas meczów piłkarskich.
Skąd wzięła się nazwa ogni wrocławskich i czy mają one coś wspólnego z Wrocławiem?
Ognie wrocławskie są znane również jako ognie bengalskie. Ich pochodzenie nie jest związane z Wrocławiem, ale nazwa wywodzi się od legend krążących wśród mieszkańców samego Wrocławia i jego okolic. Podobno od wieków w okolicy Wierzbic pojawiają się dziwne, niewyjaśnione zjawiska wizualne, które przypominają płonące i poruszające się ognie. Nazywane są błędnymi ogniami i pojawiają się pomiędzy północą a pierwszą w nocy. Zwodzą one wędrowców na manowce, plącząc im drogi i sprawiając, że nie mogą odnaleźć się w terenie. Podobno wielu mieszkańców tamtejszych okolic nie mogło długi trafić do domu po spotkaniu takiego ognia. Legendy tłumaczą, że błędne ognie pojawiające się w okolicach Wrocławia to dusze pokutujących grzeszników, które za czyny, jakich dopuścili się za życia, skazane są na wieczną tułaczkę.
Błędne ognie, z których słynął niegdyś Wrocław i jego okolice, były podobno ruchliwe i paliły się niezwykle jasnym światłem, które mogło przybierać różne kolory. Podobieństwo tego nadprzyrodzonego zjawiska znanego z legend do popularnych dzisiaj ogni wrocławskich stało się powodem, dla którego obecnie nazywamy tak ten rodzaj fajerwerków.