As Fajerwerki - fajerwerki.shop
RABATY NA BLACKFRIDAY 30%! DO KOŃCA LISTOPADA RABAT 10% NA WYRZUTNIE, FONTANNY I PETARDY! | Darmowa wysyłka w e-sklepie dla wszystkich zamówień powyżej 400PLN | NIE WYSYŁAMY FAJERWERKÓW ZA GRANICĘ
RABATY NA BLACKFRIDAY 30%! DO KOŃCA LISTOPADA RABAT 10% NA WYRZUTNIE, FONTANNY I PETARDY! | Darmowa wysyłka w e-sklepie dla wszystkich zamówień powyżej 400PLN | NIE WYSYŁAMY FAJERWERKÓW ZA GRANICĘ

Chiny – niekwestionowana ojczyzna fajerwerków

Fajerwerki znamy dzisiaj wszyscy. Ich cudowne rozbłyski na ciemnym nocnym niebie uświetniają wiele uroczystości i imprez. Zachwycają nas niezwykłymi kolorami i wzorami, w jakie układają się na niebie.

Są wręcz hipnotyzujące, a ich niezwykłe piękno urzeka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Chociaż dzisiaj są powszechnie dostępne i można ja kupić w każdej chwili, aby uświetnić nimi nawet prywatne przyjęcie, to kiedyś były to egzotyczne i trudnodostępne atrakcje, które przybyły do naszego kraju z odległych Chin.

Krótka historia wynalezienia fajerwerków

Pierwsze sztuczne ognie powstały w Chinach. Miało to miejsce około 206 roku p.n.e. Były to suche kije bambusowe, które wrzucano do ogniska. W tym momencie wydawały one z siebie potworny huk, który odstraszał ludzi i złe duchy. Stosowano je podczas obrzędów religijnych, a ich forma przypominała bardziej dzisiejsze petardy, gdyż chodziło przede wszystkim o efekt dźwiękowy. W późniejszych czasach do kijów bambusowych wsadzano specjalną mieszaninę siarki, azotanu potasu, miodu i arszeniku. Dzięki niej huk był znacznie donioślejszy. Takich petard używano także podczas walk, aby odstraszyć wrogów. W IX wieku w Chinach opracowano recepturę czarnego prochu. Mieszanka ta składała się z siarki, węgla drzewnego oraz azotanu potasu. Była to mieszanina miotająca, która w kontakcie z ogniem rozbłyskała kolorowymi płomieniami. Jak mówi legenda, jej wynalazcą był kucharz chińskiej armii, który niechcący zmieszał ze sobą te trzy składniki. Przypadek chciał, że upuścił je do ognia, a te buchnęły wtedy kolorowymi płomieniami. Efekt ten spodobał się Chińczykom do tego stopnia, że zaczęli eksperymentować z ta niezwykłą mieszanką. Po pewnym czasie stworzyli pierwsze fajerwerki. Pierwszy pokaz sztucznych ogni został zorganizowany na dworze cesarza chińskiego w XII wieku. Czarny proch był jedyną znaną ludziom mieszaniną pirotechniczną aż do XIX wieku. Używano go nie tylko do organizowania pokazów fajerwerków, ale także w celach bojowych podczas walk (np. w czasie bitwy pod Grunwaldem w 1410 roku).

Jak sztuczne ognie trafiły do Europy?

Chiński proch strzelniczy sprowadził do Europy Marco Polo podczas jego odkrywczych wypraw w XIII wieku. Pierwszy europejski pokaz sztucznych ogni został zorganizowany w 1379 roku we Włoszech. Podczas obchodów Zielonych Świąt wystrzelono przed pałacem Biskupa w Vicenza sztuczne ognie, które ułożyły się na niebie w świetlistego gołębia. Miał być to symbol Ducha Świętego. Ludzie długo byli oszołomieni, zachwyt mieszał się z przerażeniem. Ze wszystkich krajów europejskich to właśnie Włosi mieli największy wkład w rozwój sztucznych ogni. Oni jako pierwsi opracowali recepturę kolorowych fajerwerków. W Polsce sztuczne ognie stały się szybko jedną z ulubionych rozrywek szlachty, dlatego od XVIII wieku były one atrakcją, która stanowiła obowiązkowy punkt programu na niemal każdej publicznej imprezie.

SZYBKA DOSTAWA
Zamawiasz, płacisz, wysyłamy, odbierasz. Cały proces nie przekracza 48h.
BEZPIECZNE PŁATNOŚCI
U nas możesz zapłacić przelewem, kartą, gotówką lub Paypalem. Wybierz dogodny sposób płatności.
BEZPIECZNE ZAKUPY
Wszystkie nasze produkty posiadają wymagane certyfikaty i atesty.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z naszymi produktami i promocjami.

[mailpoet_form id="1"]